Ju-Jitsu/selvforsvar

Ju-Jitsu og selvforsvar

Vores system kan beskrives med overskriften. Det er påvirket af flere systemer og udenlandske instruktører, som vi har haft kontakt med igennem årene.

Sammenhæng imellem teknikker og bevægelser giver en "rød tråd" op igennem bæltegraderne. Vores medlemmer får dermed en stor forståelse for systemet.

Vores medlemmer skal udvikle sig. Det skal systemet også. Vores første træningssystem blev til 1989 efter en lang process, hvor Shihan Finn tilførte nye træningsmetoder til det system, som han selv var opvokset med igennem 80'erne. I 2001 gennemførte han massive ændringer, som gav større sammenhæng i de forskellige indlæringsfaser. Flere ændringer kom til i 2012, så vores træning hele tiden svarer til de aktuelle krav til effektivt selvforsvar

Udvikling er der dog fortsat masser af, da vi konstant har fokus på at forbedre vores system og træningsmetoder.

Til oversigten >

Top